The Garrison - Blogový príspevok História Peaky Blinders

Peaky Blinders história

História Peaky Blinders

Pred prvou svetovou vojnou vznikli v chudobných štvrtiach Birminghamu viaceré bandy. Ekonomické ťažkosti viedli k lúpežiam a zlodejom. Niekedy to bolo agresívne, útoky, bitky, bodné rany a štrangulácie sa stávali čoraz častejšími. Vznikli bandy, ktoré sa stále rozrastali a stávali sa organizovanejšími. Pre tieto násilné bandy sa politická kontrola a sociálna moc stávala čoraz väčšou. V roku 1870 bola založená banda Peaky Blinders na uliciach Birminghamu. Najmocnejším členom Peaky Blinders bol známy Kevin Mooney, ktorý si menil meno s určitou pravidelnosťou. Jeho skutočné meno bolo Thomas Gilbert. Veľa z pozemkov, ktoré banda získala, inicioval práve on. Najnásilnejšia mládežnícka banda sa zorganizovala ako unikátna skupina známa ako "Peaky Blinders". Po tom, ako vybraní gangstri v roku 1890 napadli muža, poslali listy do rôznych národných novín, v ktorých sa označovali za členov tejto špecifické skupiny.

Jednou z hlavných aktivít Peaky Blinders bolo obsadzovanie pôdy, najmä komunity Small Heath a Cheapside v Birminghame.

Jedným z veľkých rivalov Peaky Blinders boli Cheapside Sloggers, ktorých názov sa neskôr zmenil na "Sloggers", čo znamená Bojovníci. Táto banda vládla v roku 1870, keď Peaky Blinders vyšli na povrch v Adderley Street, v oblastiach Bordesley a Small Heath, ktoré v tej dobe boli extrémne chudobnými štvrťami Birmingamu. Peaky Blinders kontrolovali Birmingham takmer dvadsať rokov na rôznych úrovniach.

V roku 1899 bol najatý írsky policejní komisár, aby vykonával miestne zákony v Birminghame. Vplyv jeho presadzovania práva však klesol v dôsledku korupcie a úplatkárstva v polícii.

Banda Peaky Blinders bola v roku 1910 menej aktívna, keď ich predstihla väčšia banda, Birmingham Boys, vedená Billym Kimberom.

Štýl obliekania Peaky Blinders

Peaky Blinders sa vyznačovali svojím štýlom oblečenia, na rozdiel od predchádzajúcich band. Členovia často nosili na mieru ušité oblečenie, ktoré nebolo veľmi vhodné pre bandy. Štýl obliekania Peaky Blinders bolo možné spoznať podľa 3-dielneho obleku a dlhého kabáta, kožených topánok, džobového hodiniek a samozrejme Peaky Blinders čiapky. Kvôli zlým poveternostným podmienkam, ktoré spôsobovali blátivé ulice v chudobných štvrtiach, sa nosili kožené topánky s oceľovými špicami.

Ženy, priateľky a milenky členov bandy boli známe svojím nosením luxusných šiat. Perly, hodváb a farebné šatky boli bežné.

Názov Peaky Blinders

Ak ste videli seriál Peaky Blinders, možno vám už je jasné. Názov Peaky Blinders je odvodený od žiletiek, ktoré sú zabudované do čapiek, ktoré patria k štýlu obliekania.

Tieto čiapky s žiletkami sa používali ako zbraň. Členovia Peaky Blinders mali čapku, aby oslepili nepriateľa. Existujú aj správy, že sa nože používali na roztrhnutie čela, aby sa dočasne oslepil nepriateľ.

Historik z Birminghamu, Carl Chinn, tvrdí, že názov pochádza výlučne z populárneho použitia "peaky" ako opisu plochej čapice s nožom.

"Blinder" je známe slovo z Birminghamu, ktoré sa dodnes používa na opis elegantného vzhľadu. (Oslepujúci niekoho výrazným vzhľadom).

Najznámejší členovia bandy

Najvýznamnejšími členmi bandy boli David Taylor, Earnest Haynes, Harry Fowles, Stephen McNickle a Thomas Gilbert.

Fowles, známy ako "Baby-faced Harry", bol zatknutý vo veku 19 rokov za krádež bicykla v októbri 1904. McNickle a Haynes boli tiež zatknutí za krádež bicykla a vlámanie. Všetci boli mesiac držaní vo väzbe za svoje zločiny. Polícia Západného Midlands opisovala troch zatknutých ako "nechutných mladých mužov, ktorí sa približovali ku skupinám na uliciach, urážali a prepadávali okoloidúcich". Taylor bol zatknutý vo veku 13 rokov za nosenie nabitého strelného zbrania.

 peaky-blinders-geschiedenis

Koniec Peaky Blinders

Po takmer desaťročí politického kontrolovania ich rastúci vplyv upútal pozornosť väčšej bandy, Birmingham Boys. Rozšírenie Peaky Blinders na dostihy vyvolalo násilnú reakciu z Birminghamu. Rodiny Peaky Blinders sa fyzicky vzdialili od centra Birminghamu a presťahovali sa na vidiek. S odchodom Blinders z podsvetia sa Sabiniho banda spojila s bandou Birmingham Boys a upevnila politickú kontrolu nad stredným Anglickom v tridsiatych rokoch minulého storočia.

Ako konkrétna skupina známa ako Peaky Blinders klesala, ich názov sa používal ako všeobecný termín na opis násilných uličných mladistvých. Aktivity bandy prebiehali od roku 1890 do 1930. rokov