The Garrison - Blogový príspevok Čo sú Roaring Twenties?

Čo sú Roaring Twenties?

Dvadsaťročia, tiež nazývané „Jazz Age“, boli obdobím hospodárskeho rastu a sociálneho liberalizmu, ktoré sa odohrávalo v 20. rokoch 20. storočia v Spojených štátoch. Bola to doba vznikajúcich technológií, ako sú rádio a auto, a nástupu populárnej kultúry, ako sú jazzová hudba a filmový priemysel.

Dvadsaťročia bolo tiež obdobím vznikajúcej emancipácie žien, s prijatím 19. dodatku v roku 1920, ktorý ženám udelil právo hlasovať. To viedlo k nárastu účasti žien v verejnom a pracovnom živote.

Bola to tiež doba zmien v odevnom štýle, s nástupom „flapper“ štýlu pre ženy, ktorý bol charakterizovaný krátkymi sukňami, vysokými opätkami a make-upom. Muži nosili tiež neformálnejšie oblečenie, s nástupom šiat s širokými nohavicami a trilby klobúkom.

Hoci sa Dvadsaťročia často vnímajú ako obdobie neobmedzenej radosti a prosperity, bolo to tiež obdobie napätí a neistoty. Dochádzalo k zväčšujúcemu sa rozdielu medzi bohatými a chudobnými a hospodársky rast nebol rovnomerne rozdelený. Dvadsaťročia sa tiež abruptne skončili krachom Wall Streetu v roku 1929 a nasledujúcou Veľkou hospodárskou krízou.

Napriek tomu zostávajú Dvadsaťročia dôležitou a fascinujúcou súčasťou amerických dejín a ovplyvnili mnoho kultúrnych a sociálnych zmien, ktoré vidíme aj dnes. Stále ide o obdobie spojené s slobodou, energiou a vzrušením.

Ako vznikli Dvadsaťročia?

Po prvej svetovej vojne došlo k zvýšeniu priemyselnej produkcie, čo viedlo k oživeniu ekonomiky. Tento trend umocnil nástup nových technológií, ako sú rádio a auto, ktoré ovplyvnili spotrebu a životný štýl ľudí. Tento hospodársky rast bol tiež podporený Marshallovým plánom, ktorý poskytol finančnú pomoc Európskym krajinám po vojne na obnovenie ich ekonomík.

Dvadsaťročia bolo tiež obdobím sociálneho liberalizmu, s nástupom emancipácie žien a zrušením prohibície v roku 1933, čo viedlo k nárastu konzumácie alkoholu a nočných klubov. S tým súviseli aj zmeny v odevnom štýle, s nástupom „flapper“ štýlu pre ženy a neformálneho oblečenia pre mužov.

Hoci sú Dvadsaťročia často vnímané ako obdobie radosti a prosperity, bolo to tiež obdobie napätí a neistoty. Dochádzalo k zväčšujúcemu sa rozdielu medzi bohatými a chudobnými a hospodársky rast nebol rovnomerne rozdelený. Dvadsaťročia sa tiež abruptne skončili krachom Wall Streetu v roku 1929 a nasledujúcou Veľkou hospodárskou krízou.

Napriek tomu zostávajú Dvadsaťročia dôležitou a fascinujúcou súčasťou amerických dejín a ovplyvnili mnoho kultúrnych a sociálnych zmien, ktoré vidíme aj dnes. Stále ide o obdobie spojené s slobodou, energiou a vzrušením.

Ako bola móda počas Dvadsaťročí?

V Dvadsaťročíach došlo k výraznej zmene v odevnom štýle oproti predchádzajúcim rokom. Muži aj ženy nosili oblečenie, ktoré bolo voľnejšie a neformálnejšie, s nástupom šiat s širokými nohavicami a trilby klobúkom pre mužov.

Ženy nosili tzv. „flapper“ štýl, ktorý bol charakterizovaný krátkymi sukňami, vysokými opätkami a make-upom. Tento štýl mal pomôcť ženám dosiahnuť viac slobody a nezávislosti a bol prejavom vznikajúcej emancipácie žien v Dvadsaťročiach.

Dochádzalo tiež k nárastu farebného a výrazného oblečenia, s nástupom štýlu Art Deco, ktorý bol charakterizovaný geometrickými tvarmi a lesklými materiálmi. Toto bolo prejavom vzrušenia a optimismu doby.

Hoci sa odevný štýl Dvadsaťročí často vníma ako výrazný a výbušný, bolo to tiež obdobie zmien a slobody, s nástupom nových módnych návrhárov a vznikom farebných a avantgardných štýlov oblečenia. Dvadsaťročia tak zostali trvalo ovplyvnené v módnom priemysle a spôsobe, ako sa obliekať.

Príslušenstvo a šperky pre váš outfit zo Dvadsaťročí

V 20. rokoch 20. storočia zahŕňal tromiestny oblek pre mužov zvyčajne sako, vestu a nohavice. Mužská móda v tej dobe bola charakteristická zameraním sa na klasické, tesne stiahnuté štýly, a tromiestny oblek bol populárnou voľbou pre formálne príležitosti.

Na dokončenie vzhľadu tromiestneho obleku z 20. rokov 20. storočia muži zvyčajne pridávali niekoľko dôležitých príslušenstiev. Môžu to byť košeľa, kravata, kapesníček, manžetové gombíky, vreckové hodinky a topánky.

Košele boli zvyčajne biele alebo svetlé farby a vyrobené z bavlny alebo ľanu. Nosili sa s kravatou, ktorá mohla mať rôzne farby a vzory. Kapesníčky sa často nosili v hrudníkovej vreckovej, dodávali oblečeniu trochu farby a osobnosti. Manžetové gombíky boli populárnou voľbou na zapnutie manžiet košele a mohli byť vyrobené z rôznych materiálov, ako je zlato, striebro a perlička.

Topánky boli dôležitou súčasťou tromiestneho obleku a muži zvyčajne nosili formálne topánky ako oxfords alebo loafers. Tieto boli často z kože a lesklé.

Celkovo príslušenstvo, ktoré sa pridávalo k tromiestnemu obleku v 20. rokoch 20. storočia, bolo vybrané tak, aby doplnilo klasický, tesne stiahnutý štýl obleku a pridalo mu trochu osobnej módnej elegancie. Ak hľadáte outfit, ktorý dokonale zapadá do štýlu Dvadsaťročí, určite vezmite do úvahy tieto doplnky, aby bol váš outfit úplný.