The Garrison - Blogový príspevok Je Peaky Blinders založené na skutočných udalostiach?

Je Peaky Blinders založené na skutočných udalostiach?

​​Seriál "Peaky Blinders" mal veľký vplyv so svojimi fascinujúcimi postavami a zápletkami. Ale koľko z tejto kriminálnej podsvetia je založené na skutočnej histórii? Poďme sa na túto otázku pozrieť.

Kto boli skutoční Peaky Blinders?

Skutočná banda Peaky Blinders vznikla v období hospodárskej krízy v nižších vrstvách Veľkej Británie a Írska. Boli aktívni v zlodejine a vydieraní obchodníkov v 19. storočí. 

Veľký hladomor v roku 1845 zdvojnásobil počet obyvateľov Írska do piatich rokov, čo viedlo k nárastu aktivít takýchto bandí. Zločinci boli oblečení do slušného oblečenia, ktoré je dnes známe ako oblečenie peaky blinders. Dlhé roky po tom bola vytvorená séria o peaky blinders. 

Viac o histórii peaky blinders sa dozviete kliknutím na tento odkaz. 

Postavy: fakt alebo fikcia?

Hoci niektoré postavy v sérii sú založené na historických osobnostiach, väčšina postáv Peaky Blinders je fiktívna a vytvorená Stevenom Knightom. Tommy Shelby, hráč Cillian Murphy, patrí do romskej rodiny z Birminghamu. Na prípravu na svoju rolu strávil Murphy čas s Rómami.

Tommy Shelby mal byť inšpirovaný Thomasom Gilbertom, známym aj ako Kevin Mooney. Ďalšími známymi členmi skutočnej bandy boli Harry Fowles (Baby-Faced Harry), Stephen McNickle a Earnest Haynes.

Ako vzniklo meno 'Peaky Blinders'?

Podľa histórie Birminghamu Carl Chinn verí, že názov odkazuje na štýl oblečenia bandy. "Peaky" odkazuje na plochú čiapku s kšiltom, ktorú členovia bandy nosili. "Blinder" bol v Birminghame populárny výraz na popis niekoho s elegantným vzhľadom.

Príbeh za rómskym dedičstvom rodiny Shelby

Tommy Shelby a jeho rodina sú írskymi Rómami, jedinečnou kultúrnou a etnickou skupinou, ktorá je v Británii prítomná od 16. storočia. Rodina Shelby je však fiktívna a nie je založená na skutočnej rómskej rodine z tohto obdobia.

Čo sa stalo so skutočnými Peaky Blinders?

Na rozdiel od televíznej bandy, skutoční Peaky Blinders v 20. rokoch 20. storočia upadli v zabudnutie. Prvá svetová vojna bezpochyby ovplyvnila ich dominanciu. S časom bola banda nahradená Birmingham Boys od Billyho Kimbera, ktorí boli následne nahradení bandou Sabini v 30. rokoch 20. storočia.

Budú ešte ďalšie série Peaky Blinders?

Bohužiaľ, Peaky Blinders sa nevráti pre sedemnástu sériu. Tvorcami potvrdené ako posledné je šieste série.

Existuje stále rodina Shelby?

V seriáli sú Shelbys írskymi Rómami a považujú sa za cikánov. Hovoria Sheltom, jazykom používaným irskou komunitou cestovateľov. V skutočnosti však neexistuje priamy dôkaz o rodine Shelby s kriminálnou minulosťou, ako je znázornené v seriáli.

Peaky Blinders: inšpirované skutočnými udalosťami

Séria Peaky Blinders je teda fikcia. Poskytuje však fascinujúci pohľad do života po prvej svetovej vojne v Birminghamu a do kriminálnej podsvetia tej doby. Aj keď niektoré skutočnosti boli upravené pre dramatický efekt, zostáva to pútavým kúskom televízie, ktorý očaril divákov po celom svete.

Ste naozajstným peaky blinderom? Kúpte si oblek v The Garrison

Nie je to len fascinujúce ponoriť sa do príbehov a histórie Peaky Blinders, ale aj prijať ich charakteristický štýl. Ostriežezrážka, charakteristická plochá čiapka a nadčasová elegancia ich oblečenia ovplyvnili dnešnú módu. Ak sa chcete tiež obliekať s rovnakou eleganciou a sebavedomím ako Tommy Shelby a jeho banda, je to teraz váš šanca. V The Garrison nájdete dokonalý oblek Peaky Blinders, ktorý vás premení na člena slávnej bandy z Birminghamu. Noste ho s rovnakým hrdosťou a pýchou, ale nezabudnite: skutočný život nie je televízna show. Vždy si udržiavajte integritu a štýl, ktorým sú Peaky Blinders známi ;).