The Garrison - Blogový príspevok Kto platí oblek ženícha?

Kto platí oblek ženícha?

Plánovanie svadby môže byť veľmi vzrušujúca, ale aj náročná úloha. Jednou z mnohých rozhodnutí, ktoré treba urobiť, je, kto zaplatí náklady na svadobný oblek. V tomto článku sa pozrieme na rôzne tradície a normy, ale aj na moderné úpravy. 

Tradičné rozdelenie úloh

Tradične je rozdelenie nákladov na svadbe veľmi jasné. Podľa starých konvencií platí rodina nevesty za obrúčku ženícha, zásnubnú hostinu, svadbu a recepciu, nasledujúci deň raňajky a prípadnú neskorú recepciu. To zvyčajne zahŕňa aj náklady na svadobný oblek ženícha.

Moderný pohľad

Napriek tradičnému rozdeleniu nákladov si dnes veľa ľudí zvolilo pragmatický prístup. Existuje rastúci trend, kedy si novomanželia a ich rodiny náklady na svadbu diskutujú a delia medzi sebou na základe svojej individuálnej finančnej kapacity. V niektorých prípadoch obidve rodiny prispievajú do spoločného "fondu", ktorý sa používa na pokrytie všetkých výdavkov.

Dnes tiež nie je nezvyčajné, že novomanželia platia veľkú časť svojich svadobných nákladov, najmä ak sú finančne nezávislí už nejaký čas. Tento prístup môže umožniť spravodlivejšie rozdelenie nákladov a uľahčiť finančné bremená rodinných príslušníkov.

Svadobný pár

Rozdiely podľa krajiny

Napriek tomu, kto platí za oblek ženícha, sa často líši podľa krajiny. V mnohých krajinách, ako napríklad v Spojených štátoch, si ženích a jeho svedkovia zvyčajne platia svoje obleky, keď ich kupujú. Avšak v krajinách ako Írsko a Spojené kráľovstvo je zvyčajne novomanželský pár, kto znáša tieto náklady. V Holandsku by mal – podľa knihy – rodina ženícha zaplatiť oblek ženícha. 

Vplyv veľkosti svadby

Veľkosť svadobnej hostiny tiež môže ovplyvniť, kto zaplatí za oblek ženícha. Ak si novomanželia platia obleky pre svedkov, ich rozpočet musí byť samozrejme väčší, čím je viac svedkov.

Dôležité doplnky

Okrem kúpy alebo prenájmu obleku alebo smokingu, ženích a jeho svedkovia musia zakúpiť aj príslušenstvo, ako sú topánky, ponožky, manžetové gombíky, krkavce a ďalšie. Aj keď je tradične zodpovednosťou ženícha a jeho svedkov, aby si tieto doplnky kúpili, existujú prípady, kedy ženích tieto doplnky daruje svojim svedkom ako dar. 

Prečítajte si tiež: Čo robí oblek skutočným svadobným oblekom?

Úloha svedkov

Je tiež dôležité spomenúť, že úloha svedkov na svadbe ide nad rámec nosenia rovnakých oblekov. Hrajú kľúčovú úlohu v podpore ženícha, ako pred svadbou, tak aj počas nej. Medzi ich úlohy patrí organizácia rozlúčky so slobodou, pomáhanie hosťom počas recepcie, prednesenie prejavov a dokonca aj poskytovanie morálnej podpory ženíchovi.

Vzhľadom na ich kľúčovú úlohu je bežné, že ženích daruje svojim svedkom darčeky na prejav uznanie. Tieto darčeky môžu zahŕňať personalizované manžetové gombíky a krkavce alebo luxusné holiace sady, v závislosti od rozpočtu a preferencií ženícha. Na moderných svadbách to však nie je vždy pravidlom. 

Nákup svadobného obleku: plánovanie a načasovanie

Napokon, nezabudnite na časovanie pri nakupovaní svadobných oblekov. Odporúča sa, aby si ženíchovia svoje obleky objednali najmenej šesť mesiacov pred svadbou. To zabezpečuje dostatok času na úpravy a prípadné zmeny. Predvídanie tejto kúpy tiež môže pomôcť rozložiť náklady a zabrániť tomu, aby sa to stalo príliš veľkou výdavku, ktorý treba uhradiť naraz. To robí celý zážitok príjemnejším, ako pre ženícha, tak aj pre jeho svedkov.

Letný svadobný oblek The Garrison

Na otázku: "Kto platí za svadobný oblek?" neexistuje jednoznačná odpoveď. 

Otázka "Kto platí za oblek ženícha?" nemá jednoznačnú odpoveď. Závisí to od mnohých faktorov, vrátane kultúrnych a osobných úvah, ako aj od rozpočtu novomanželov a veľkosti svadobnej hostiny. Najdôležitejšie je komunikovať otvorene a prijímať rozhodnutia, ktoré sú pre všetkých prijateľné. Týmto spôsobom možno predchádzať nepohodliam alebo nedorozumeniam, a všetci sa môžu sústrediť na oslavu lásky počas tejto nezabudnuteľnej udalosti.

Kúpte si svoj svadobný oblek online v The Garrison 

The Garrison uľahčuje nájdenie dokonalého svadobného obleku. Z pohodlia vášho domova si môžete prezrieť našu rozsiahlu kolekciu oblekov (pozrite si našu stránku so svadobnými oblekmi). Či už hľadáte klasický smoking, súčasné tmavomodré oblečenie alebo možno niečo viac neformálne pre svadbu na pláži; máme veľa možností. Čoskoro objavte viac a využite veľkosťovú tabuľku na nájdenie perfektného svadobného obleku.