The Garrison - Blogový príspevok Môžem si kúpiť oblek na meno firmy?

Môžem si kúpiť oblek na meno firmy?

Veľa podnikateľov sa často pýta: Môžem si kúpiť oblek na meno firmy?

Odpoveď je áno, ale v Holandsku sú s tým spojené určité podmienky, ktoré musíte splniť. Preto je dôležité sa dôkladne oboznámiť s tým, čo všetko musíte vedieť predtým, ako sa rozhodnete o kúpe obleku na meno firmy. Nechcete predsa byť prekvapení. V tomto článku vám vysvetlíme, na čo musíte myslieť.

een-pak-op-naam-van-de-zaak-kopen

Ako to presne funguje?

Systém daní v Holandsku je niekedy trochu zložitý a občas sa v ňom strácajú aj skúsení podnikatelia.

Ani pri firemných oblekoch to nie je jednoduché.

Zdá sa byť samozrejmé, že si môžete kúpiť dvoj- alebo trojdielný oblek na použitie v práci a faktúru zaplatiť zo svojej firmy. Pretože si oblek kupujete na pracovné účely. Avšak daňový úrad s tým hneď tak nesúhlasí.

Problém spočíva v tom, že existujú prísne pravidlá pre pracovný odev. Ak tieto pravidlá nesplníte, nespadá nákup vášho obleku pod pracovný odev a nemôžete si ho odpočítať zo zisku bez dane.

Pravidlá pre firemné oblečenie

Dve jasné pravidlá pre pracovný odev, ktoré naznačujú, že si oblek na meno firmy nemôžete kúpiť, sú nasledovné:

  • Odev, ktorý prakticky určite slúži ako pracovný odev (Je jednoduché určiť napríklad u montérskeho overalu alebo pracovnej bundy); alebo
  • Odev s jedným alebo viacerými jasne viditeľnými firemnými logami s celkovou plochou najmenej 70 cm² (na kus odevu).

Dôležitá výnimka

Existuje však jedna výnimka z vyššie uvedených pravidiel, ktorá je pre vás ako podnikateľa dôležitá pre určenie toho, či si oblek kupujete na firemné účely alebo pre osobné použitie. Ide o pravidlo, že oblečenie zakúpené pre firmu musí zostať na firme bez zaplatenia dane z príjmu. Na firme musí zostať uložené.

Pri kontrole daňovým úradom musíte preukázať, že oblek bol zakúpený len pre pracovné účely a na firme zostáva aj po skončení pracovného dňa. To znamená, že sa na firemnom sídlisku prezlečiete. 😉

Ako splniť požiadavky?

  • Zabezpečte, aby faktúra za nákup vášho obleku bola na meno vašej firmy. Ak u nás nakupujete, môžete jednoducho na stránke s platbou uviesť názov svojej spoločnosti.
  • Občas nechajte svoj oblek vyzdvihnúť a vrátiť do svojej firmy na čistenie a získajte potvrdenie, ktoré to dokáže.
  • Nechajte svoj oblek vo firme a prezlečte sa tam. Rovnako ako pri všetkom ostatnom, čo musíte dokázať daňovému úradu, aj toto musíte dôkladne zdôvodniť. (Preto dajte jasne najavo, že sa na firme prezliekate)

Môžem si svoj firemný oblek objednať online?

Ako pri mnohých iných produktoch, aj pri oblekoch si ich dnes môžete jednoducho objednať online. Napríklad v The Garrison máme nástroj na určenie veľkosti, ktorý vám pomôže zistiť, ktorá veľkosť vám najviac vyhovuje.

Potom si môžete túto veľkosť objednať a vyskúšať. Ak sa vám veľkosť páči, alebo ju potrebujete zmeniť, môžete oblek jednoducho a bezplatne vymeniť cez našu stránku na vrátenie tovaru.

Objednanie firemného obleku mimo Holandska

Ak nežijete v Holandsku a chcete si kúpiť oblek na meno firmy? Potom musí byť DPH prenesená do krajiny, kde sa tovar nakupuje. Ak je vaša spoločnosť zaregistrovaná v Belgicku a chcete uskutočniť firemný nákup, DPH sa prenesie do Belgicka. Neplatíte teda DPH v krajine nákupu.

Ak chcete objednať firemný oblek na TheGarrison.nl. Môžete jednoducho preniesť DPH tým, že do políčka EU DPH číslo zadáte svoje DPH číslo. Môžete to urobiť pri platbe za vaše položky.

Ak zadáte platné DPH číslo, DPH sa odpočíta z celkovej sumy a prenesie sa do krajiny nákupu. Nezabudnite však na to, aby ste to zaznamenali v účtovníctve.

Je rozumné oblek kúpiť na meno firmy?

Ako sme už spomenuli, je určite možné kúpiť si dvoj- alebo trojdielny oblek na firmu. Je však dôležité sa zamyslieť nad tým, či naozaj splníte všetky podmienky.

Chcete ísť na svadbu vášho brata s oblekom bez starostí? Potom by ste možno mali kúpu radšej uskutočniť ako súkromná osoba. Budete síce platiť viac, ale nebudete musieť vysvetľovať, kde a kedy ste si oblek obliekli.

Je to predsa pohodlnejšie, však? 🙂